Kitap okumak iyi midir?

Kitap okumak iyi midir?
02 Ekim 2020 - 22:55

Kitap okumak iyi midir?
Evet arkadaşlar bence bu konu herkesçe yanlış bilinen bir konudur çünkü herkes kitap okumanın insanları geliştirdiğini söyler. Merak ediyorum kitap okumak iyi ise neden kitap okuyan bazı insanlar ki bence bu bazı çoğunluk kitap okumayan insanlar hala aynı düşünür. Bence önemli olan kitap okumak değildir, önemli olan eleştirel okumadır. Eleştirel okuma, Okunulan kitap ya da değişle öğrenilen yeni bir bilgi çerçevesinde düşünceleri, kültürü ve  bakış açısını kısaca hayattaki herşeyi yeniden düşünmek. Peki bunu yapan insanlara ne oluyor? Genelde sayıları azdır ve farklı bir bakış açısına sahip oldukları için toplum tarafında ötekileştirirler. Kısaca eleştirel düşünen insanlara değer vermiyoruz.
Peki eleştirel düşünme yöntemiyle kitap okumayanlar; okumuş cahiller demek daha doğru olur. Ben bu insanları tehlikeli buluyorum çünkü toplum sadece ideolojik düşünen bir insanın fikirlerinden faydalanmaya çalışıyor oysa toplumun yaptığı ki bunu bilinçsizce yapar sadece okumuş cahillerin ideolojisini benimsenmek. Kısaca bir ideolog okumuş sıfatıyla başka ideologları türetir.
Sonuç eleştirel düşünme olmadan okuma cahilliği kutsalaştırıp topluma yatarken
Eleştirel okuma zengin bakış açısını ve özgür düşünmeyi sağlar.
Dipnot: Bizim toplum olarak eleştirel düşünen insanlara ihtiyacımız var.

Yazan: Mustafa Kılınç

Aliya İzzetbegoviç: “Ben olsam Müslüman Doğudaki tüm mekteplere ‘eleştirel düşünme’ dersleri koyardım. Batı’nın aksine, Doğu bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafın kaynağı budur.”


Bu haber 1296 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum