ABDÜLKADİR YILDIZ

ABDÜLKADİR YILDIZ

[email protected]

MEHMET AKİF'İN MİLLETİMİZE ARMAĞANI 100 YAŞINDA

07 Mart 2021 - 15:18

Hayatın olağan akışı içinde bazen istisnai anlar ve durumlar vardır. Bu an ve durumlarda, hani bazen bir milletin, bir inancın, bir düşüncenin, bir toplumun, bir kuşağın gözleri,  "Acaba bu hususta neler söyleyecek, acaba nasıl davranacak" diye bazı kişilere dikilir ya. Onların yorumu, tutumu, tavrı, performansı, değerlendirmesi,.. merakla beklenir ve heyecanla takip edilir. Çünkü sahasında kendini kabul ettirmiş insanların başarıları, kendi alanları ile ilgili büyüklükleri, önemli ve büyük olaylarda daha bir belli olmaktadır. Büyük sporcuların önemli yarışmalarda, zeki ve çalışkan öğrencilerin büyük sınavlarda, doğal liderlerin önemli olaylarda ön plana çıkması, göz doldurması ancak bu gerçekle açıklanabilir.

İşte Milli Marş ihtiyacının ortaya çıktığı sözü edilen özel bir dönem ve atmosferde tüm dikkatler Mehmet Akif Ersoy'un üzerine çevrilir. Gözler onu arar. Nitekim o günkü Mecliste de Halkta da, en güzel şiiri Mehmet Akif'in yazacağı görüşü hakimdir.

Bu nedenle her Mart ayı geldiğinde aklıma ilk önce Mehmet Akif Ersoy gelir.

Hiç şüphesiz burada iki önemli olayın yıldönümünün Mart ayı içinde olmasının payı büyüktür.

Birincisi bağımsızlığımızın simgesi olan İstiklal Marşımızın kabulünün mart ayında gerçekleşmesi;

İkinci önemli olay ise, 106 yıl önce Çanakkale Boğazı'nı geçmeye çalışan düşman donanmasına karşı verilen büyük mücadelenin de mart ayında zaferle sonuçlanması.

İşte gerek İstiklal Marşı'mızın kabul yıldönümünün ve gerekse Çanakkale Şehitlerini Anma Günü'nün mart ayı içinde olması, mart ayını Mehmet Akif ERSOY ile adeta özdeşleştirmektedir. Çünkü İstiklal Marşımız da, Çanakkale Şehitlerine adlı şiir de Mehmet Akif ERSOY tarafından kaleme alınmıştır.

Bu nedenle bugünkü yazımızda, İstiklal Marşı'mızın kabul edilişinin 100. yıldönümü vesilesiyle İstiklal Marşı'mızın kabul ediliş süreci ve Mehmet Akif ERSOY üzerinde durmaya çalışacağız.
Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Marşı'mızın yazarı olmasından ötürü, 'Vatan Şairi' ve 'Milli Şair' unvanları ile de anılmaktadır. Mehmet Akif Ersoy, Anadolu Coğrafyasında yetişen çok özel meziyetleri olan önemli bir şahsiyettir. Şair, düşünür, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi, yüzücü, milletvekili, veteriner hekim,.. gibi özellikler, Mehmet Akif Ersoy'un bilinen özelliklerinden sadece birkaç tanesini oluşturmaktadır.

Bilindiği üzere İstiklâl Marşımız, 12 Mart 1921'de birinci TBMM tarafından İstiklâl Marşı olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşı'mızın kabul ediliş süreci kısaca şu şekilde olmuştur:

Milli Eğitim Bakanlığı, 1921 yılında Kurtuluş Savaşı'nın milli bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak amacıyla ödüllü bir güfte yarışması düzenler. Yarışmaya 724 şiir gönderilir. Yarışma için oluşturulan özel bir kurul, gelen bu 724 şiiri titizlikle inceler.

Ancak yarışma için gönderilen şiirlerden hiç biri milli marş olacak yeterlilikte görülmediğinden bu yöndeki arayış devam eder.

Ancak o dönemde Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif'in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenilir. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, Akif'in ikna edilmesi için Meclis'teki sıra arkadaşı Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Bey'in yardımını ister.

Kazanan güfteye para ödülünü almayıp bir hayır kurumuna bağışlayabileceği teklifi üzerine Mehmet Akif Ersoy, Ankara'daki Taceddin Dergahı'nda 48 saat içinde şiirini yazarak yarışmaya katılır.

Mehmet Akif'in yarışmaya katılmayı kabul etmesi üzerine kimi şairler şiirlerini yarışmadan çekerler.

Mehmet Akif'in, kahraman ordumuza ithaf ettiği 'İstiklal Marşı' adlı şiiri, önceleri 17 Şubat 1921 günü Sırât-ı Müstakîm ve Hâkimiyet-i Milliye Gazete'lerinde yayımlanır. Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey tarafından mecliste okunup ayakta dinlendikten sonra coşkulu alkışlarla Milli Marş olarak kabul edilir.

Mehmet Akif Ersoy İstiklâl Marşı'nı, şiirlerini topladığı Safahat adlı eserine dahil etmemiş ve İstiklâl Marşı'nın Milletimizin eseri olduğunu beyan eder. Yarışma için konulan para ödülünü de almayıp, bir yardım kuruluşuna bağışlamıştır. Bu vesileyle Mehmet Akif'i sevgi, şükran ve rahmetle anıyorum.

  - Abdulkadir YILDIZ -

Bu yazı 458 defa okunmuştur.