Gülhanım CAN

Gülhanım CAN

[email protected]

NEDEN BİZ KADINLAR BU KADAR ÖNEMLİYİZ?

27 Ekim 2021 - 23:09

NEDEN BİZ KADINLAR BU KADAR ÖNEMLİYİZ?

Yola çıktığım günden bu tarafa hep kadınlar, hep kadınlar dedim. Çünkü kadınlarımızın bakış açısını değiştirirsek ailenin, aileyi değiştirirsek toplumun, toplumu değiştirirsek dünyayı değiştirmenin daha kolay olacağına inandım. Tabii ki bu benim nacizane fikrim.

Elbette bu fikire öylesine kapılmadım. Aldığım eğitimler, edindiğim tecrübeler, atalarımız, bildiğimiz tarihteki kadınların hayatın içerisindeki rolü, başarısı ve tabii ki kendi kadınlığım ve anneliğim bu tezimi doğrular nitelikteydi.

Dünyada kadın olmak önemliydi, ilk insandan bu güne önemliydi. Önce bu önemi Yaradan vermemiş miydi zaten. Şöyle bir yaratılışımıza, yaratılış gayemize baktığımızda, başta bir kul olarak mahiyetimize baktığımızda en büyük değeri önemi yaradanımız vermişti zaten bize. 

Bu konulardan bahsederken kadın erkek arasındaki eşitlik mevzusuna değinmiyorum. Üstünlük gibi şeylerden de bahsetmiyorum tabii ki. Burada sadece dünyaya getiriliş gayemizdeki ehemmiyeti anlamanızı istiyorum.

Biz kadınlar değer biçilmiş varlıklarız. Hayatın içindeki rolümüz, misyonumuz çok çok kıymet arzediyor. 

Herşeyden önce sorumluluk alanımız çok geniş. Bazen bu konulara değindiğimiz de bazı hanımlar bundan şikayetlenselerde ben hoşuma giderek söylüyorum. 

Şu açıdan bakalım istiyorum, bizim hayır alanımız daha geniş.Varoluş mahiyetimiz çok önemli ve çok kıymetli.

En önemli vazifemiz annelik demeyeceğim, o bizim rollerimizden sadece bir tanesi.
Evet, en mühimi ama bizler sadece annelik rolünden ibaret değiliz.

Bizler ilk olarak bir kul olarak görev ve sorumlulukların bilincinde olmalıyız. 
Rabbim beni ne için gönderdi, benden neler istiyor, nedir görevim sorgulamasını yapmalıyız kendimize.

Tabi sonrasında kendi kıymeti üzerinde durmalı kadın ben bir ben olarak kendime karşı sorumluluklarım neler. Buna çok kıymet veriyorum çünkü kişi kendisini bulamaz, kendisine değer veremez ise mutsuz bir birey olur ve bu da bir gerçektir ki kendisine faydası olamayan bireyin hiç kimseye faydası olmayacaktır.

İşte kendimizi bulup kıymet verdiğimiz noktada başlayacak güzelleştirme değiştirme olasılığımız. Bu noktaya ayrıca tekrar dikkat çekmek istiyorum önce değişim bizden kendimizden başlamalı. Biz kendimizi düzeltirsek o sahip olduğumuz geniş alan güzelleşmeye değişmeye başlayacak. Eminim bayanlar içten içe yinemi biz çaba sarfedeceğiz, hep biz hep biz demeye başlamışlardır. Ama ben yine mutlu olarak söylüyorum evet biz. 

Bu sorumluluk bizde bayanlar. Değilmi ki "cennet annelerinin ayağı altındadır" dedi güzeller güzeli, değilmi ki  en korktuğu anda Haticesine sığındı, o zaman bizde kadının mahiyetini önemini anlayıp öpüp koklayıp görevimizi başımıza taç edeceğiz.

Zaten düzelip güzelleşmeye başladık mı, mutlulukla herşeyin değişip güzelleştiğine şahit olacağız. Bu sorumluluk bizde hanımlar, beklediğiniz, hayal ettiğiniz düzelecek toplumun anahtarı sizin avuçlarınızda. 

Unutmayın dünyanın yüzde ellisini biz kadınlar oluşturuyor yüzde ellisini de yine biz kadınlar yetiştiriyor. işte biz tam da bu sebeple çok çok önemliyiz.  
  
GÜLHANIM CAN
YAŞAM KOÇU

Bu yazı 135 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum