Prof. Cahit Kurbanoğlu

Prof. Cahit Kurbanoğlu

[email protected]

20. MİLLİ EĞİTİM ŞURASI ÜZERİNE 1

11 Ekim 2021 - 08:30

20. MİLLİ EĞİTİM ŞURASI ÜZERİNE 1
                            
“Bir yıl sonrasını düşünüyorsan pirinç ek. On yıl sonrasını düşünüyorsan meyve fidanı dik. Yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insana yatırım yap”
 
Eğitimle ilgili yazmış olduğum yazılar ne ilktir ve ne de son olacaktır. Bunu biliyorum bunun farkındayım ve başka bildiğim bir şey daha var “sen konuş sen dinle” sözü, işte onu tekrarlayıp duruyoruz.

Ne var ki çevremiz sürekli “eğitim ile ilgili bildiklerinizi yazmasanız mesulsünüz, kısa bir zamanda 20. Eğitim Şurası toplanıyor, hiç olmazsa milli eğitimle ilgili konuları siz tekrar tekrar dile getirin, onlarda şurada karar haline getirsinler” denmektedir.
 
Ben o Eğitim Şuralarına şimdiye kadar bu alanda bildiklerimi ve bu husustaki düşündüklerimi hem yazdım ve hem de bir vesile ile o kurullara ilettim. Ancak bu şura daha önceden programını belirliyor, hatta kararlarını da önceden tespit ediyor, orada adet yerine gelsin diye toplantısını yapıyor. 

Bunu da söylemek zorundayım, ola ki bu toplantıda benim yanlış bildiğimi, toplantıdan sonra görüş ve tavsiyeler alındıktan sonra şura kararları ortaya çıkar diyorlar mı? Tek ben yanlış bilgi sahibi olmuş olayım da, şura alttan gelen görüş ve düşüncelere dayanarak şura kararlarını alsın ben çok mutlu olurum. 
 
Almanya’da seksenli yıllarda bir okulu gezmiştik, oradaki okullarda öğrenciler yeteneklerine göre, imkanlarla donatılmış sınıflarda eğitiliyor ve öğrenim görüyor. Daha ilkokul sıralarında bu öğrenciler sayısalcı mı olacak, sosyalcı mı olacak, siyasetçi mi olacak, tıpçı mı olacak, belirlenmektedir. 
 
Lise çağlarına gelenler de ya meslek yüksek okuluna ya da üniversiteye gitmektedir. Meslek yüksek okuluna gidecek olanlar zaten yüksek okul öncesi eğitim ve öğretimin sonucunda da yeteneklerinin elverdiği meslekler alanında yer almaktadırlar.

Not: Eğitim yazılarımız devam edecektir.
 
Prof. Dr. Cahit Kurbanoğlu
11.10.2021

Bu yazı 31 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum